| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | Solarverter PCU – 3 kVA / 48 V |
| Inverter Type | Solar Hybrid Power Conditioning Unit (PCU) |
| Rated Capacity | 3 kVA |
| Rated Output Power | Approx. 2400 W |
| System Voltage | 48 V DC |
| Battery Supported | Multiple 12 V Batteries (configured to 48 V) |
| Battery Compatibility | Tubular, Flat Plate & SMF (VRLA) Batteries |
| Solar Input | Solar PV Compatible (high PV input support) |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| Display / Indicators | LCD / Digital Status Display |
| Operating Modes | Solar Priority, UPS Mode, Utility Priority, Eco Mode |
| Protections | Overload, Short Circuit, Over/Under Voltage, Reverse Polarity, Deep Discharge Protection |
| Changeover Time | Fast Changeover for Uninterrupted Backup |
| Application Area | Home, Offices & Small Commercial Solar Power Backup |
| Warranty | Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | India |
Luminous Solarverter PCU 3 kVA – 48 V
Luminous Solarverter PCU 3 kVA – 48 V
Original price was: ₹30,000.00.₹20,100.00Current price is: ₹20,100.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous Solarverter PCU – 3 kVA / 48 V
is a high-performance solar hybrid power conditioning unit designed for efficient and reliable power backup using solar energy and battery support. With a 3 kVA pure sine wave output, this system delivers clean and stable power for critical home, office, and small commercial appliances. It supports solar PV input and multiple batteries configured to a 48 V system for extended backup durations and superior charging performance. Featuring multiple operating modes — including solar priority, UPS mode, and eco mode — along with comprehensive safety protections and an easy-to-read display, the Solarverter PCU 3 kVA makes seamless power management simple and robust.
| Dimensions | 43.3 × 48.5 × 55.7 cm |
|---|
You must be logged in to post a review.
-
High Capacity Inverter
Luminous Inverter Optimus 2800 high capacity Pure Sine Wave
Original price was: ₹25,990.00.₹15,900.00Current price is: ₹15,900.00. Add to cart -
Inverter Battery 200 ah
Luminous RC 25000 PRO Inverter Battery – 200Ah
Original price was: ₹23,400.00.₹21,500.00Current price is: ₹21,500.00. Add to cart -
Solar System
Luminous NXi 120 Grid Tie Inverter – 120 W
Original price was: ₹68,000.00.₹18,000.00Current price is: ₹18,000.00. Add to cart -
Solar System
Luminous On Grid Tie Inverter – NXi306 6KW
Original price was: ₹158,400.00.₹50,300.00Current price is: ₹50,300.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Optimus 2300+ Sine Wave Inverter
Original price was: ₹20,990.00.₹13,600.00Current price is: ₹13,600.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Optimus 3-Phase 40 kVA Inverter
Original price was: ₹660,000.00.₹382,000.00Current price is: ₹382,000.00. Add to cart












Reviews
There are no reviews yet.