| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | NXi T130 |
| Inverter Type | Grid Tie Solar Inverter |
| Rated Output Power | 130 W AC |
| Input Type | DC Solar PV Input |
| Output Type | AC Sine Wave Output |
| Grid Compatibility | Synchronizes with Utility Grid Voltage & Frequency |
| MPPT Efficiency | Maximum Power Point Tracking for Optimal Solar Harvest |
| Display / Indicators | LED Status & Performance Indications |
| Protections | Anti-Islanding, Overload Protection, Over/Under Voltage Protection, Anti-Backfeed Protection |
| Cooling | Passive/Natural Convection |
| Application Area | Residential & Small Commercial Grid Feed-In Solar Systems |
| Mounting | Wall/Bracket Mountable |
| Warranty | Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | India |
Luminous NXi T130 Grid Tie Inverter – 130 W
Luminous NXi T130 Grid Tie Inverter – 130 W
Original price was: ₹74,000.00.₹20,000.00Current price is: ₹20,000.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous NXi T130 Grid Tie Inverter
is a 130 W on-grid solar inverter designed to convert DC power from solar PV modules into AC power synchronized with the utility grid. Ideal for small residential and commercial solar installations, this inverter uses MPPT technology to optimize energy extraction from the solar array. With advanced protections — including anti-islanding, overload, and over/under voltage safeguards — and easy-to-read LED indicators, the NXi T130 provides safe, reliable, and efficient grid feed-in performance. Its compact, mountable design ensures effortless installation in various solar power setups.
| Weight | 4.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.4 × 30 × 29.4 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Solar System
Luminous NXG 2350 Solar Inverter – 2350 VA
Original price was: ₹24,500.00.₹12,900.00Current price is: ₹12,900.00. Add to cart -
High Capacity Inverter
Luminous Inverter Optimus 2300 high capacity
Original price was: ₹20,000.00.₹13,350.00Current price is: ₹13,350.00. Add to cart -
Solar System
Luminous LPTT12150H Solar Battery – 150 Ah
Original price was: ₹21,200.00.₹15,000.00Current price is: ₹15,000.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous AB30060 Inverter Battery
Original price was: ₹32,500.00.₹30,200.00Current price is: ₹30,200.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous ECO 18000 Inverter Battery Power Charger – 150Ah
Original price was: ₹15,000.00.₹12,000.00Current price is: ₹12,000.00. Add to cart -
High Capacity Inverter
Luminous Eco Volt Neo 2300+ Sine Wave Inverter
Original price was: ₹19,500.00.₹11,640.00Current price is: ₹11,640.00. Add to cart














Reviews
There are no reviews yet.