| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | Hybrid TX 3 kVA – 3 kW |
| Inverter Type | Solar Hybrid Inverter |
| Rated Capacity | 3 kVA / 3 kW |
| Rated Output Power | 3000 W |
| System Voltage | 48 V DC |
| Battery Supported | Multiple 12 V Batteries (configured to 48 V) |
| Battery Compatibility | Tubular, Flat Plate & SMF (VRLA) Batteries |
| Solar Input | Solar PV Compatible with MPPT Charging |
| Solar Charge Controller | In-built MPPT Solar Charge Controller |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| Display / Indicators | LCD / Digital Status Display |
| Operating Modes | Solar Priority, UPS Mode, Utility Priority, Eco Mode |
| Protections | Overload Protection, Short Circuit Protection, Over/Under Voltage, Reverse Polarity, Deep Discharge Protection |
| Changeover Time | Fast Changeover for Uninterrupted Power |
| Cooling Method | Intelligent Cooling Fan |
| Application Area | Home, Offices & Small Commercial Backup |
| Warranty | Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | India |
Luminous Hybrid TX 3 kVA / 3 kW Solar Hybrid Inverter
Luminous Hybrid TX 3 kVA / 3 kW Solar Hybrid Inverter
Original price was: ₹82,000.00.₹75,000.00Current price is: ₹75,000.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous Hybrid TX 3 kVA – 3 kW Solar Hybrid Inverter
is a high-capacity power solution built for reliable and efficient energy backup using a blend of solar power and battery support. With a 3 kW pure sine wave output, it offers stable and clean electricity for homes, small offices, and commercial setups. Featuring an advanced MPPT solar charge controller, multiple operating modes — including solar priority, UPS, utility priority, and eco — and comprehensive safety protections, this inverter delivers seamless backup and optimized solar energy usage, even during extended grid outages.
| Weight | 43 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49.4 × 30 × 49.2 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Shop
Luminous SOLARVERTER PRO 3 kVA Eco Solar Hybrid Inverter
Original price was: ₹60,000.00.₹30,400.00Current price is: ₹30,400.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Optimus 3-Phase 60 kVA Inverter
Original price was: ₹930,000.00.₹526,000.00Current price is: ₹526,000.00. Add to cart -
Solar System
Luminous NXi 315 Grid Tie Inverter – 15 kW
Original price was: ₹291,000.00.₹73,500.00Current price is: ₹73,500.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous UCTT 25072 Inverter Battery – 200Ah
Original price was: ₹28,000.00.₹25,800.00Current price is: ₹25,800.00. Add to cart -
Solar System
Luminous NXi 325 Grid Tie Inverter – 25 kW
Original price was: ₹368,000.00.₹250,000.00Current price is: ₹250,000.00. Add to cart -
High Capacity Inverter
Luminous Optimus 3500+(3 kVA) Pure Sine Wave Inverter (24 V)
Original price was: ₹30,990.00.₹17,500.00Current price is: ₹17,500.00. Add to cart











Reviews
There are no reviews yet.