| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | Eco Watt Neo 2300 |
| Inverter Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Rated Capacity | 2000 VA |
| Rated Output Power | Approx. 1600 W |
| System Voltage | 24 V DC (2 × 12 V Batteries) |
| Battery Supported | Two 12 V Batteries |
| Battery Compatibility | Tubular, Flat Plate & SMF (VRLA) Batteries |
| Technology | Pure Sine Wave with Smart Charging Control |
| Display / Indicators | LED / Digital Status Indicators |
| Operating Modes | Eco Mode & UPS Mode |
| Protections | Overload Protection, Short Circuit Protection, Reverse Polarity Protection, Deep Discharge Protection |
| Changeover Time | Fast Changeover for Uninterrupted Backup |
| Application | Home, Office & Small Commercial Backup |
| Warranty | Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | India |
Luminous Eco Watt Neo 2300 Inverter
Luminous Eco Watt Neo 2300 Inverter
Original price was: ₹17,500.00.₹11,640.00Current price is: ₹11,640.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous Eco Watt Neo 2300 Inverter
is a 2000 VA pure sine wave inverter designed for reliable and efficient power backup in homes, offices, and small commercial environments. Its pure sine wave output delivers clean and stable electricity that is safe for sensitive electronics such as LED lights, fans, televisions, and computers. Supporting two 12 V batteries and compatible with tubular, flat plate, and SMF batteries, this inverter features smart charging control and multiple safety protections to ensure dependable performance during power outages.
Availability: 1 in stock
| Weight | 20.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 31.1 × 6.6 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Solar System
Luminous SOLARVERTER PRO 2 kVA Eco Solar Hybrid Inverter
Original price was: ₹40,000.00.₹20,600.00Current price is: ₹20,600.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous SC 18060 Inverter Battery – 150Ah
Original price was: ₹15,450.00.₹12,650.00Current price is: ₹12,650.00. Add to cart -
Solar System
Luminous SOLAR NXE 5 kVA Solar Hybrid Inverter – 48 V
Original price was: ₹60,000.00.₹44,100.00Current price is: ₹44,100.00. Add to cart -
Solar System
Luminous NXi 312 Grid Tie Inverter – 12 kW
Original price was: ₹240,000.00.₹70,000.00Current price is: ₹70,000.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous AMP-66AP250TT Inverter Battery – 250Ah
Original price was: ₹38,500.00.₹34,100.00Current price is: ₹34,100.00. Add to cart -
E - Rikshaw Battery
Luminous LM 51CRZ105 Pro Inverter Battery – 105 Ah
Original price was: ₹85,000.00.₹74,500.00Current price is: ₹74,500.00. Add to cart













Reviews
There are no reviews yet.