| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | Optimus 2800+ |
| Brand | Luminous |
| Product Type | Pure Sine Wave Inverter / UPS |
| Capacity | 2500 VA |
| Rated Power Output | 2000 W |
| Voltage | 24 V System (uses 2 × 12 V batteries) |
| Waveform | Pure Sine Wave Technology |
| Battery Supported | 2 Batteries (12 V each), 80 Ah – 250 Ah |
| Max Charging Current | Up to 21 A |
| Display | Informative LCD showing charge status, backup time, load etc. |
| Modes | Eco mode & UPS mode |
| Output Voltage Range (Eco) | 85 – 290 VAC |
| Output Voltage Range (UPS) | 180 – 265 VAC |
| Changeover Time | <20 ms |
| Safety Protections | Overload, short circuit, over temperature, low battery alarms |
| Dimensions (approx.) | 30 × 32.6 × 28.4 cm |
| Net Weight (approx.) | ~22.5 kg |
| Warranty | 24 Months |
| Country of Origin | India |
Luminous Inverter Optimus 2800 high capacity Pure Sine Wave
Luminous Inverter Optimus 2800 high capacity Pure Sine Wave
Original price was: ₹25,990.00.₹15,900.00Current price is: ₹15,900.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous Inverter Optimus 2800
high capacity Pure Sine Wave designed for reliable and efficient power backup in homes, offices, and commercial spaces. With a powerful 2000 W output, flexible battery compatibility (80 Ah – 250 Ah), and an advanced LCD display showing real-time performance stats, it offers optimized backup and performance control via Eco and UPS modes. Built-in protections and sine wave output make it suitable for sensitive appliances and heavy loads alike
Availability: 1 in stock
| Weight | 26 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 32.6 × 28.4 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Inverter Battery
Luminous UCTT 25072 Inverter Battery – 200Ah
Original price was: ₹28,000.00.₹25,800.00Current price is: ₹25,800.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous NEO 18030 Inverter Battery – 150Ah
Original price was: ₹14,230.00.₹11,629.00Current price is: ₹11,629.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Inverter Shakti charge Neo 1450
Original price was: ₹9,750.00.₹6,500.00Current price is: ₹6,500.00. Add to cart -
E - Rikshaw Battery
Luminous LM 51CRZ105 Inverter Battery – 105 Ah
Original price was: ₹76,000.00.₹58,500.00Current price is: ₹58,500.00. Add to cart -
Solar System
Luminous NXG 2350 Solar Inverter – 2350 VA
Original price was: ₹24,500.00.₹12,900.00Current price is: ₹12,900.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Optimus 3-Phase 60 kVA Inverter
Original price was: ₹930,000.00.₹526,000.00Current price is: ₹526,000.00. Add to cart














Reviews
There are no reviews yet.