| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | Optimus 4300+ |
| Brand | Luminous |
| Inverter Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Capacity | 4000 VA (4 kVA) |
| Rated Power Output | Approx. 3200 W |
| System Voltage | 36 V (3 × 12 V Batteries) |
| Waveform | Pure Sine Wave |
| Display Type | LCD Display |
| Operating Modes | Eco Mode & UPS Mode |
| Battery Compatibility | Flat, Tubular & SMF Batteries |
| Supported Battery Capacity | 80 Ah – 250 Ah |
| Charging Technology | Intelligent Smart Charging |
| Protections | Overload, Short Circuit, Over-Temperature, Deep Discharge |
| Changeover Time | Less than 20 ms |
| Application | Homes, Offices & Commercial Use |
| Warranty | 24 Months |
| Country of Origin | India |
Luminous Optimus 4300+ Inverter – 4 kVA Pure Sine Wave UPS
Luminous Optimus 4300+ Inverter – 4 kVA Pure Sine Wave UPS
Original price was: ₹34,490.00.₹26,000.00Current price is: ₹26,000.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous Optimus 4300+
is a 4 kVA pure sine wave inverter designed for robust and reliable power backup in homes, offices, and small commercial environments. It supports a 36 V battery configuration and offers Eco and UPS modes to balance backup duration and performance. The informative LCD display shows important real-time data like battery status, estimated backup time, load level, and alerts. With intelligent charging, broad battery compatibility, and advanced protective features, it delivers stable power and extended battery life during frequent outages.
| Weight | 36 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 36.7 × 42.9 cm |
You must be logged in to post a review.
-
High Capacity Inverter
Luminous Optimus 3500+(3 kVA) Pure Sine Wave Inverter (24 V)
Original price was: ₹30,990.00.₹17,500.00Current price is: ₹17,500.00. Add to cart -
E - Rikshaw Battery
Luminous LM 51CRZ105+ Inverter Battery – 105 Ah
Original price was: ₹76,000.00.₹62,500.00Current price is: ₹62,500.00. Add to cart -
Shop
Luminous solar inverter hybrid tx 15 kva 180v Rs. 271,000
Original price was: ₹500,000.00.₹271,000.00Current price is: ₹271,000.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous EC 18060 Inverter Battery – 150Ah
Original price was: ₹20,000.00.₹18,200.00Current price is: ₹18,200.00. Add to cart -
E - Rikshaw Battery
Luminous LM 51CRZ105 Pro Inverter Battery – 105 Ah
Original price was: ₹85,000.00.₹74,500.00Current price is: ₹74,500.00. Add to cart













Reviews
There are no reviews yet.