| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | HYBRID TX 4 kVA (4 kW) |
| Inverter Type | Solar Hybrid Inverter |
| Rated Capacity | 4 kVA / 4 kW |
| Rated Output Power | 4000 W |
| System Voltage | 48 V DC |
| Battery Supported | Multiple 12 V Batteries (configured to 48 V) |
| Battery Compatibility | Tubular, Flat Plate & SMF (VRLA) Batteries |
| Solar Input | Solar PV Compatible with MPPT Charging |
| Solar Charge Controller | In-built MPPT Solar Charge Controller |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| Display / Indicators | LCD / Digital Status Display |
| Operating Modes | Solar Priority Mode, UPS Mode, Utility Priority Mode, Eco Mode |
| Protections | Overload Protection, Short Circuit Protection, Over/Under Voltage Protection, Reverse Polarity Protection, Deep Discharge Protection |
| Changeover Time | Fast Changeover for Continuous Backup |
| Cooling Method | Intelligent Forced Cooling |
| Application Area | Homes, Offices & Small Commercial Solar Backup |
| Warranty | Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | India |
Luminous HYBRID TX 4 kVA / 4 kW Solar Hybrid Inverter
Luminous HYBRID TX 4 kVA / 4 kW Solar Hybrid Inverter
Original price was: ₹98,000.00.₹80,000.00Current price is: ₹80,000.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous HYBRID TX 4 kVA – 4 kW Solar Hybrid Inverter
is a robust solar hybrid power solution designed to deliver reliable and efficient energy backup using a blend of solar power and battery support. With 4 kW pure sine wave output, this inverter supplies stable and efficient power for home, office, and light commercial applications. It features an advanced MPPT solar charge controller to maximize solar energy utilization, multiple operating modes — including solar priority, UPS, utility priority, and eco mode — and comprehensive safety protections. Ideal for locations with frequent outages or high power demand, the HYBRID TX 4 kVA ensures seamless, optimized backup performance.
| Dimensions | 35 × 63.5 × 58.9 cm |
|---|
You must be logged in to post a review.
-
Inverter Battery
Luminous PC 18054TJ PRO Power Charger Inverter Battery – 150Ah
Original price was: ₹13,500.00.₹11,860.00Current price is: ₹11,860.00. Add to cart -
Solar System
Luminous NXi 315 Grid Tie Inverter – 15 kW
Original price was: ₹291,000.00.₹73,500.00Current price is: ₹73,500.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Liftverter 12 Inverter – 13.1 kVA
Original price was: ₹500,000.00.₹254,000.00Current price is: ₹254,000.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous AB24060 Inverter Battery – 180Ah
Original price was: ₹32,214.00.₹28,200.00Current price is: ₹28,200.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous PC 20042TT Inverter Battery Power Charger– 160Ah
Original price was: ₹15,100.00.₹12,680.00Current price is: ₹12,680.00. Add to cart -
Hybrid Inverter
Luminous NXG 1150e Solar Inverter – 1150 VA
Original price was: ₹10,000.00.₹7,210.00Current price is: ₹7,210.00. Add to cart












Reviews
There are no reviews yet.