| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | UCTT 18066 |
| Brand | Luminous |
| Battery Type | Tall Tubular Inverter Battery |
| Capacity | 150 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Technology | Tall Tubular Plate Technology |
| Warranty | 36 Months |
| Maintenance | Low Maintenance |
| Water Level Indicators | Yes |
| Container Type | High-strength, leak-proof container |
| Handle Type | Heavy-duty handle |
| Application | Home, Shops & Commercial Power Backup |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Battery, Warranty Card |
Luminous UCTT 18066 Inverter Battery – 150Ah
Inverter Battery, Inverter Battery 150 ah
Luminous UCTT 18066 Inverter Battery – 150Ah
₹14,040.00
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous UCTT 18066
is a 150Ah tall tubular inverter battery built to deliver reliable and long-lasting power backup for homes and commercial spaces. Designed with tall tubular plate technology, it ensures consistent performance, efficient charging, and low maintenance. Its strong construction makes it suitable for locations with frequent power outages.
| Weight | 56 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50.4 × 18.6 × 39.3 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Inverter Battery
Luminous Inverter Battery 150 AH RC 18000
Original price was: ₹15,040.00.₹12,010.00Current price is: ₹12,010.00. Add to cart -
High Capacity Inverter
Luminous Inverter Optimus 2300 high capacity
Original price was: ₹20,000.00.₹13,350.00Current price is: ₹13,350.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Eco Volt Neo 750 Sine Wave Inverter
Original price was: ₹7,190.00.₹4,800.00Current price is: ₹4,800.00. Add to cart -
Solar System
Luminous NXP PRO 3500 Solar Hybrid Inverter – 3 kVA / 24 V
Original price was: ₹50,000.00.₹45,000.00Current price is: ₹45,000.00. Add to cart -
Inverter
Luminous EVO S 850 Inverter – 850 VA
Original price was: ₹7,540.00.₹5,200.00Current price is: ₹5,200.00. Add to cart














Reviews
There are no reviews yet.