| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | UCTT 24066 |
| Brand | Luminous |
| Battery Type | Tall Tubular Inverter Battery |
| Capacity | 180 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Technology | Tall Tubular Plate Technology |
| Warranty | 36 Months |
| Maintenance | Low Maintenance |
| Water Level Indicators | Yes |
| Container Type | High-strength, leak-proof container |
| Handle Type | Heavy-duty handle |
| Application | Home, Shops & Commercial Power Backup |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Battery, Warranty Card |
Luminous UCTT 24066 Inverter Battery – 180Ah
Luminous UCTT 24066 Inverter Battery – 180Ah
Original price was: ₹18,500.00.₹16,170.00Current price is: ₹16,170.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous UCTT 24066
is a 180Ah tall tubular inverter battery built to provide reliable and consistent power backup for homes and commercial spaces. Using tall tubular plate technology, it delivers stable performance, efficient charging, and low maintenance. Its durable construction makes it a dependable choice for areas with frequent power outages
| Weight | 58.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50.4 × 18.6 × 42.4 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Home UPS
Luminous Eco Watt Neo 1050 Inverter
Original price was: ₹8,550.00.₹5,250.00Current price is: ₹5,250.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous UCTT 25066 Inverter Battery – 200Ah
Original price was: ₹18,998.00.₹16,140.00Current price is: ₹16,140.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous LM 18075 Inverter Battery – 150Ah
Original price was: ₹19,200.00.₹16,275.00Current price is: ₹16,275.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Eco Volt Neo 1550 Sine Wave Inverter
Original price was: ₹14,500.00.₹8,950.00Current price is: ₹8,950.00. Add to cart -
E - Rikshaw Battery
Luminous LM 51CRZ105 Inverter Battery – 105 Ah
Original price was: ₹76,000.00.₹58,500.00Current price is: ₹58,500.00. Add to cart -
High Capacity Inverter
Luminous Optimus 6000+ Sine Wave Inverter
Original price was: ₹49,990.00.₹31,845.00Current price is: ₹31,845.00. Add to cart















Reviews
There are no reviews yet.