| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | AB15060 |
| Brand | Luminous |
| Battery Type | Tall Tubular Inverter Battery |
| Capacity | 150 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Technology | Tubular Plate Technology |
| Warranty | 36 Months |
| Maintenance | Low Maintenance |
| Water Level Indicators | Yes |
| Container Type | High-strength, leak-proof container |
| Handle Type | Heavy-duty handle |
| Application | Home, Shops & Small Commercial Power Backup |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Battery, Warranty Card |
Luminous AB30060 Inverter Battery
Luminous AB30060 Inverter Battery
Original price was: ₹32,500.00.₹30,200.00Current price is: ₹30,200.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous AB30060
is a 150Ah tubular inverter battery designed to deliver reliable and efficient power backup for homes and small commercial setups. Built with durable tubular plate technology, it offers stable performance, faster charging, and low maintenance. Its strong construction ensures dependable backup during frequent power outages.
| Weight | 60.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50.4 × 18.6 × 40.7 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Solar System
Luminous NXG PRO 1 kVA Solar Inverter – 12 V
Original price was: ₹17,500.00.₹11,850.00Current price is: ₹11,850.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous Inverter Battery 80 AH ILST 10036
Original price was: ₹9,400.00.₹7,490.00Current price is: ₹7,490.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Eco Volt Neo 1250 Sine Wave Inverter
Original price was: ₹9,750.00.₹6,600.00Current price is: ₹6,600.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Eco Volt Neo 750 Sine Wave Inverter
Original price was: ₹7,190.00.₹4,800.00Current price is: ₹4,800.00. Add to cart -
High Capacity Inverter
Luminous Optimus 3500+(3 kVA) Pure Sine Wave Inverter (24 V)
Original price was: ₹30,990.00.₹17,500.00Current price is: ₹17,500.00. Add to cart













Reviews
There are no reviews yet.