| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | EVO D 700 |
| Inverter Type | Square Wave Inverter |
| Capacity | 600 VA |
| Rated Output Power | Approx. 500 W |
| System Voltage | 12 V DC |
| Battery Supported | Single 12 V Battery |
| Battery Compatibility | Tubular, Flat Plate & SMF Batteries (80 Ah – 250 Ah) |
| Input Voltage Range | Standard AC input operation |
| Technology | Modified Square Wave with Microprocessor Control |
| Display/Indication | LED Indicators for Status & Alarms |
| Protections | Overload Protection, Short Circuit Protection, Overcharge Protection |
| Application | Homes, Offices & Small Commercial Backup |
| Warranty | Standard Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | India |
Luminous EVO D 700 Inverter – 600 VA
Luminous EVO D 700 Inverter – 600 VA
Original price was: ₹5,900.00.₹4,300.00Current price is: ₹4,300.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous EVO D 700
600 VA square wave inverter designed for reliable and affordable power backup in homes, offices, and small commercial spaces. Featuring modified square wave technology with microprocessor control, it provides dependable performance and fast charging with user-friendly LED status indications. It supports a single 12 V battery and is compatible with tubular, flat plate, and SMF batteries, making it a versatile choice for basic backup needs.
| Weight | 7.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 26 × 11.5 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Inverter
Luminous Optimus 3-Phase 105 kVA Inverter
Original price was: ₹1,450,000.00.₹1,430,000.00Current price is: ₹1,430,000.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Inverter Shakti charge Neo 1450
Original price was: ₹9,750.00.₹6,500.00Current price is: ₹6,500.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous AMP-66AP200TT Inverter Battery – 200Ah
Original price was: ₹32,400.00.₹29,500.00Current price is: ₹29,500.00. Add to cart -
Solar Battery
Luminous LPTT12150L Solar Battery – 150 Ah
Original price was: ₹19,400.00.₹14,350.00Current price is: ₹14,350.00. Add to cart -
High Capacity Inverter
Luminous Eco Volt Neo 1650 Sine Wave Inverter
Original price was: ₹12,000.00.₹8,250.00Current price is: ₹8,250.00. Add to cart -
Inverter
Luminous EVO S 1550 Inverter – 1400
Original price was: ₹14,500.00.₹8,800.00Current price is: ₹8,800.00. Add to cart













Reviews
There are no reviews yet.