| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | Eco Watt Neo 800 |
| Inverter Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Rated Capacity | 700 VA |
| Rated Output Power | Approx. 560 W |
| System Voltage | 12 V DC |
| Battery Supported | Single 12 V Battery |
| Battery Compatibility | Tubular, Flat Plate & SMF (VRLA) Batteries |
| Technology | Pure Sine Wave with Smart Charging |
| Display / Indicators | LED Status Indicators |
| Operating Modes | Eco Mode & UPS Mode |
| Protections | Overload Protection, Short Circuit Protection, Reverse Polarity Protection, Deep Discharge Protection |
| Application Area | Home, Office & Small Commercial Backup |
| Warranty | Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | India |
Luminous Inverter Eco Watt Neo 800
Luminous Inverter Eco Watt Neo 800
Original price was: ₹6,200.00.₹4,530.00Current price is: ₹4,530.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous Eco Watt Neo 800 Inverter
is a 700 VA pure sine wave inverter designed to deliver reliable and efficient power backup for homes and small offices. It provides clean and stable sine wave output, making it safe for sensitive appliances such as LED lights, fans, televisions, and routers. Supporting a single 12 V battery and compatible with tubular, flat plate, and SMF batteries, this inverter features smart charging and essential safety protections to ensure dependable performance during power outages.
Availability: 1 in stock
| Weight | 11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 26.0 × 11.5 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Solar System
Luminous HYBRID TX 5 kVA / 5 kW Solar Hybrid Inverter
Original price was: ₹110,000.00.₹59,150.00Current price is: ₹59,150.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous AMP-66AP250TT Inverter Battery – 250Ah
Original price was: ₹38,500.00.₹34,100.00Current price is: ₹34,100.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous RC 18000ST PRO Inverter – 150Ah
Original price was: ₹19,000.00.₹17,200.00Current price is: ₹17,200.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Liftverter 5.5 – 5.5 kVA
Original price was: ₹250,000.00.₹130,000.00Current price is: ₹130,000.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Inverter Shakti charge Neo 1150
Original price was: ₹9,250.00.₹7,600.00Current price is: ₹7,600.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous ILTT 28060 Inverter Battery – 250Ah
Original price was: ₹24,500.00.₹21,080.00Current price is: ₹21,080.00. Add to cart











Reviews
There are no reviews yet.