| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | Shakti Charge Neo 1750 PRO |
| Inverter Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Rated Capacity | 1700 VA |
| Rated Output Power | Approx. 1360 W |
| System Voltage | 24 V DC (2 × 12 V Batteries) |
| Battery Supported | Two 12 V Batteries |
| Battery Compatibility | Tubular, Flat Plate & SMF (VRLA) Batteries |
| Technology | Pure Sine Wave with Smart Charging Control |
| Display / Indicators | LED / Digital Status Display |
| Operating Modes | Eco Mode & UPS Mode |
| Protections | Overload Protection, Short Circuit Protection, Reverse Polarity Protection, Deep Discharge Protection |
| Changeover Time | Fast Changeover for Backup Continuity |
| Application Area | Home, Office & Small Commercial Backup |
| Warranty | Standard Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | India |
Luminous Inverter Shakti Charge Neo 1750 PRO
Luminous Inverter Shakti Charge Neo 1750 PRO
Original price was: ₹14,000.00.₹7,900.00Current price is: ₹7,900.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous Shakti Charge Neo 1750 PRO Inverter
is a 1700 VA pure sine wave inverter designed for reliable and efficient power backup in homes, offices, and small commercial spaces. It delivers clean and stable sine wave power that is safe for sensitive electronics and appliances such as LED lights, fans, televisions, and computers. Supporting two 12 V batteries and compatible with tubular, flat plate, and SMF battery types, this inverter features smart charging control and multiple safety protections to ensure dependable performance during frequent or prolonged power cuts.
Availability: 1 in stock
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40.2 × 24 × 13.2 cm |
You must be logged in to post a review.
-
High Capacity Inverter
Luminous Eco Volt Neo 1650 Sine Wave Inverter
Original price was: ₹12,000.00.₹8,250.00Current price is: ₹8,250.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Li-On 1250 Inverter – 1250 VA
Original price was: ₹69,990.00.₹67,450.00Current price is: ₹67,450.00. Add to cart -
Inverter Battery
Luminous UCTT 26066 Inverter Battery – 220Ah
Original price was: ₹20,000.00.₹18,610.00Current price is: ₹18,610.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Eco Watt Neo 2300 Inverter
Original price was: ₹17,500.00.₹11,640.00Current price is: ₹11,640.00. Add to cart -
High Capacity Inverter
Discover the Power of the Luminous iCruze 5000 High Capacity Inverter
Original price was: ₹27,200.00.₹22,500.00Current price is: ₹22,500.00. Add to cart -
E - Rikshaw Battery
Luminous RP 14012 Tubular Inverter Battery – 140 Ah
Original price was: ₹14,000.00.₹9,500.00Current price is: ₹9,500.00. Add to cart














Reviews
There are no reviews yet.