| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| Model Name | Zelio S 1150 |
| Inverter Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Capacity | 900 VA |
| Rated Output Power | Approx. 756 W |
| System Voltage | 12 V DC |
| Battery Supported | Single 12 V Battery |
| Battery Compatibility | Flat Plate, Tubular & VRLA (SMF) Batteries |
| Technology | 32-bit DSP Smart Processor |
| Display | LCD Display with backup time, charging time & fault indicators |
| Modes | Eco Mode & UPS Mode |
| Protections | MCB input protection, overload, short circuit and discharge safeguards |
| Bypass Switch | Yes |
| Ideal For | Home, Office & Small Commercial Backup |
| Warranty | Standard Manufacturer Warranty |
| Country of Origin | Made in India (luminousindia.com) |
Luminous Zelio S 1150 Inverter – 900 VA
Luminous Zelio S 1150 Inverter – 900 VA
Original price was: ₹10,000.00.₹6,900.00Current price is: ₹6,900.00.
Free Shipping with Fast Delivery ServiceLuminous Zelio S 1150
is an intelligent 900 VA pure sine wave inverter designed for everyday home, office, and small commercial power backup. Equipped with an advanced 32-bit DSP processor and an informative LCD display, it shows backup time, battery charging time, mode and fault indicators. The inverter supports a single battery and is compatible with flat plate, tubular, and SMF battery types, making it safe and reliable for sensitive electronics and essential appliances.
| Weight | 9.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 24.1 × 11.6 cm |
You must be logged in to post a review.
-
Home UPS
Luminous Eco Volt Neo 1050 Sine Wave Inverter
Original price was: ₹9,690.00.₹6,000.00Current price is: ₹6,000.00. Add to cart -
Home UPS
Luminous Eco Volt Neo 1550 Sine Wave Inverter
Original price was: ₹14,500.00.₹8,950.00Current price is: ₹8,950.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Optimus 3-Phase 30 kVA Inverter
Original price was: ₹560,000.00.₹320,000.00Current price is: ₹320,000.00. Add to cart -
Solar System
Luminous SOLARVERTER PRO 10.1 kVA Eco Solar Hybrid Inverter
Original price was: ₹200,000.00.₹102,500.00Current price is: ₹102,500.00. Add to cart -
Inverter
Luminous Optimus 3-Phase 200 kVA Inverter
Original price was: ₹3,340,000.00.₹1,796,000.00Current price is: ₹1,796,000.00. Add to cart -
E - Rikshaw Battery
Luminous RP 13512 Tubular Inverter Battery – 135 Ah
Original price was: ₹13,500.00.₹10,000.00Current price is: ₹10,000.00. Add to cart












Reviews
There are no reviews yet.